Měděnecké krušení 2018
Letošní jedinou prázdninovou akcí, které se pravidelně účastní i náš Hornicko-historický spolek pod Ralskem, byl již pátý ročník Měděneckého krušení. Tentokrát se konalo v několika rovinách.
Za prvé uplynulo 430 let od udělení horních práv městu Měděnec knížetem Kryštofem z Fictumu, který tuto listinu se všemi privilegii veřejně přečetl!
Dále uplynulo 50 let od zahájení těžby na dole Václav Řezáč. Provoz byl ukončen před 20 lety, roku 1998, a od té doby důl postupně chátrá. V současné době báňský úřad usilovně jedná s vlastníkem o jeho konečné likvidaci, především jde o zasypání jámy a zajištění bezpečnosti. Co bude dále s areálem, především se skipovou a těžní věží, je zatím ve hvězdách. Snad nedopadnou jako ty v Hamru, ale naopak se stanou další turistickou atrakcí Krušnohoří.
V neposlední řadě se letos slavilo sté výročí vzniku Československa. To nám připomněl téměř dokonalý dvojník T. G. Masaryka v doprovodu čestné stráže 46. pěšího pluku Chomutov z roku 1938.
Konečně posledním významným aktem bylo slavnostní znovuotevření štoly Panny Marie Pomocné. Tato nádherná štola je unikátní tím, že byla roku 1910 jako první v Rakousko-Uhersku a celé střední Evropě otevřena veřejnosti! Ani o jiné podobné památce, která by byla přístupna turistům dříve kdekoliv jinde na světě, se zatím neví! Pan farář z Vejprt, do jehož farnosti Měděnec patří, posvětil opis zakládací listiny z roku 1910 a listiny z letošního znovuotevření, tyto dokumenty budou uloženy na čestném místě ve štole. Rovněž tam bude uložena i lahvička pálenky a kousek chleba pro permoníky jako prosba, aby neškodili a poděkování za ochranu tohoto podzemí. Další doprovodnou akcí byl zásah dobrovolných hasičů z nedaleké Kovářské při simulovaném požáru osobního auta. O nejmenší bylo postaráno při vystoupení divadelního souboru PEPE a PIPI. Pro nás bylo velkým zpestřením ochutnávka piv z občanského pivovaru Chomutov "Karásek a Stülpner". No a samozřejmě prohlídka samotné štoly Panny Marie Pomocné. Velice příjemné bylo setkání s kamarády z Mostu, Chomutova, Krásna, Hřebečné, Plané, Horního Slavkova, Sokolova, Kladna a dalšími. Společně jsme prošli v parádním průvodu centrem Měděnce. Tento nádherný zážitek jsme večer oslavili pivní mastí a tancem. Domů jsme si odvezli, kromě výborné nálady, i plný vozík hornických artefaktů, které nám věnovali Měděnečtí do našeho muzea ve Stráži pod Ralskem. Patří jim velký dík a zdař bůh!
Za HHS pod Ralskem Miroslav Janošek